Nyheter

Trygg mat ? en hovedutfordring

Mange og store matskandaler har preget nyhetsbildet de senere år. For tiden er det stille etter siste storm med munn- og klovsyke. Matpriser dominerer bildet om dagen. Men mat og sykdom vil definitivt og dessverre komme tilbake i ulike former. For handelen vil derfor matens trygghet og kvalitet bli viktig for framtiden.

Publisert

Episoder med overføring av smitte via maten har forekommet til enhver tid. Endringer i matproduksjon har imidlertid endret og synliggjort dette på en helt annen måte. Bruk av nye teknologiske muligheter, mer sentralisert produksjon, økt foredlingsgrad, lenger transport og en mer komplisert og internasjonal verdikjede er utviklingstrender. Konsekvensen er at når noe først går galt, rammes som regel flere personer over større geografiske områder, og de fanges bedre opp av myndighetenes rapporteringssystemer.

At maten er helsemessig trygg, er en helt grunnleggende forutsetning for matkvaliteten For handelen, som fronter kundene, er derfor arbeid for å sikre trygg mat helt vesentlig. Det finnes ikke kjappe enkle løsninger, men man må bygge opp systemer for kvalitetssikring i hele verdikjeden. Skandalene med dioksin og kugalskap viste med stor tydelighet at leddene i verdikjeden for mat henger sammen. Dårlige ledd tidlig i kjeden, kan få alvorlige konsekvenser senere. Fokus på helheten og mulige svake ledd er viktig. I tillegg må sporbarheten forbedres, slik at kriser kan håndteres effektivt. Her ligger mange utfordringer for alle aktørene på matområdet, også for handelen.

Mikroorganismer har en fantastisk evne til å tilpasse seg sine omgivelser. De er således også i stand til å tilpasse seg moderne matproduksjon. Gamle og kjente matbakterier tilpasser seg kjølekjeden ved å klare vekst ved stadig lavere temperaturer. I tillegg har man fått helt nye mikroorganismer, som den såkalte «hamburgerbakterien» og prionet som forårsaker kugalskap. Dette gir skremmende perspektiver, men kan og må møtes fortløpende med tiltak basert på kunnskap og gode kvalitetssystemer. Nasjonale tiltak er ikke tilstrekkelig og internasjonale standarder vil få økende betydning. I tillegg til regelverket er krav mellom aktørene bakover i kjeden viktig.

Vi har aldri hatt tilgang til så stort spekter av mat av høy kvalitet, og samtidig har vi aldri vært så bekymret for maten. For handelen, som fronter kundene, blir derfor sikring av maten og kommunikasjon til kunden om dette tema en av hovedutfordringene fremover. Kunnskap, åpenhet, systematisk arbeid og samhandling er nødvendig, slik at mat fortsatt kan være hygge, kultur, god næring ? og god butikk.

Powered by Labrador CMS